Blog   |  Dzieci Józefa i Antoniny Plewków – rodzeństwo mojego dziadka Franciszka

Dzieci Józefa i Antoniny Plewków – rodzeństwo mojego dziadka Franciszka

Józef i Antonina z domu Borowy, moi pradziadkowie mieli 8 dzieci.  Jednym z nich był mój dziadek Franciszek Plewka.

Oto oni:

1. Kazimierz Plewka (zamieszkały i zmarły w Węgrowie) – poślubił Franciszkę Plewkę z domu Miecznik, z którą miał 3 dzieci:

     –  Ryszard Plewko,

     – Janina Józefiak

     – Wanda Paradowską.

Akt urodzenia Kaziemierza Plewki z ksiąg parafii w Liwie. 1903. rok

Akt urodzenia Kaziemierza Plewki z ksiąg parafii w Liwie. 1903. rok

Kazimierz Plewko przed wojną pracował w ośrodku sportowym, przygotowywał boisko do zawodów i sprzątał pomieszczenia, biura szatnie itp. Dnia 10 lutego 1927 roku Kaziemiesz poślubił wdowę Franciszkę Jabłońską z domu Miecznik.

Przed wojną Franciszka pracowała przy organizacji imprez typu bale szlacheckie, wesel, wielkich przyjęć wykwintnego towarzystwa, także zajmowała się handlem w owym czasie było to dość lukratywne zajęcie. Po odchowaniu dzieci pracowała w wydziale oświaty, aby zdobyć uprawnienia emerytalne.

Kazimierz po wojnie pracował w Urzędzie Miejskim w Węgrowie. Niestety, na początku lat osiemdziesiątych wdał się on w romans z dużo młodszą kobietą, która mogłaby być jego córką, co w zrozumiały sposób, popsuło relacje między małżonkami. Z tego związku narodziły się także nieślubne dzieci.

Jego żona Franciszka zaangażowała się w działalność w kościele katolickim, w znacznym stopniu wspierając kościół finansowo. Na węgrowskim cmentarzu zbudowała rodzinny grobowiec, dość znacznych rozmiarów i dość kosztowny w owym czasie. Gdy zmarł jej niewierny małżonek pochowała go w rodzinnym grobowcu, ale gdy zbliżył się kres jej życia wyraziła chęć aby pochować ją w grobie jej pierwszego małżonka Leonarda Jabłońskiego. Jej prośba została spełniona.

2. Bolesław Plewka 1909-1988 (zamieszkały i zmarły w Wołominie) – poślubił Zofię Plewkę z domu Kasprzak. Urodził się w Trzebuczynie (dzisiaj Trzebucza) dnia 8.12.1909 roku a zmarł w śmiercią tragiczną w wypadku kolejowym, przygnieciony przez wagon dnia 22.01.1988 roku w Wołominie. Z tego małżeństwa urodziła się 3 dziec.

   – Waldemar Plewka (ur. dnia 1.04.1934 roku w Lipinach Starych),

  – Halina Plewka (ur. 16.04.1932 w Wołominie) oraz Lidia Plewko (ur. 28.04.1942 roku)

  – Lidia Leśniak (ur. 28.04.1942 roku w Wołominie)

Aktu urodzenia Bolesława Plewki z akt parafii w Grębkowie, rok 1909.

Aktu urodzenia Bolesława Plewki z akt parafii w Grębkowie, rok 1909.

Bolesław pozostawił po sobie życiorys, wskazujący na jego zaangażowanie w działalność po stronie reżimu komunistycznego. Życiorys ten jest jednak bardzo cennym dokumentem, jedynym świadectwem, które prowadzi mnie do moich pradziadków, Antoniny i Józefa. Bolesław pisze:

Urodziłem się 8.12.1909 roku w Trzebuczy. Pochodzę z rodziny robotniczej. Mając 7 lat zacząłem uczęszczać do Szkoły Powszechnej w Węgrowie. Dzieciństwo spędziłem w ciężkich warunkach materialnych. Mając 6 lat umarła mi matka (czyli Antonina musiała umrzeć w roku 1915, w czasie I Wojny Światowej). Gdy miałem 14 lat zmarł mi ojciec. (z tego zapisu wynika, że Józef umiera w roku 1923) Po śmierci rodziców zostało nas ośmioro dzieci. Ja, jako jeden z ośmiorga rodzeństwa zacząłem szukać pracy, by zarobić na jedzenie i ubranie. Zacząłem pracować u szewca, przyuczając się do zawodu. Po 3 latach przyuczania w Węgrowie, wyjechałem do Wołomina, gdzie mieszkam do chwili obecnej.

W Wołominie pracowałem jako szewc. W 1928 roku ożeniłem się i dalej pracowałem w swoim zawodzie do roku 1939, pobierając także zlecenia z Warszawy, jako chałupnik. W czasie okupcji pracowałem dorywczo, aby utrzymać żonę o troje dzieci. 

Zakład szewski Bolesława Plewki

Zakład szewski Bolesława Plewki

 

Akt zgonu Bolesława Plewki

Akt zgonu Bolesława Plewki

W 1947 roku rozpocząłem pracę w Spółdzielni Szewskiej “Technik” w Warszawie a po rozwiązaniu spółdzielni w WPB Warszawa następnie w Zakładach Nowotki. W roku 1953 rozpocząłem pracę w Zakładach Mechanicznych w charakterze wartownika. Z pracy tej zostałem przeniesiony do WSK Delta, gdzie pracuję do chwili obecnej”

Bolesław zapamiętany został, jako człowiek niezwykle dowcipny, lubiący popisywać się swoją siłą. Ponoć zębami chwytał w pas delikwenta i unosił go do góry.

Zginął on tragicznie przygnieciony przez wagon pociągu towarowego. Przechadzał się tam często, bowiem dom jego znajdował się blisko torów kolejowych. Bolesław został pochowany na cmentarzu w Wołominie.

 

 

 

3. Narcyz Plewka – bohater wojny polsko – bolszewickiej, odznaczony orderem Virtuti Militari. Zginął w Bitwie pod Monte Cassino w 1944 roku. Pochowany na cmentarzu w Loreto. Poślubił Ninę Plewkę z domu Macuk. Mieli tylko jedno dziecko:

– Alinę Smolec

więcej o Narcyzie i jego rodzinie w całym tekście mu poświęconym TUTAJ.

4. Bronisława Laskowska 1889-??? (zamieszkała w miejscowości Nojszew pow. Węgrów) – prawdopodobnie pierwsze dziecko Józefa i Antoniny, urodzona we wsi Soboń w 1889 roku. wg relacji Lidii Leśniak, córki Bolesława Plewki, Bronisława prowadziła z mężem w Warszawie sklep, jednak pragnęła wrócić w rodzinne strony i osiadła we wsi Nojszew, gdzie już wcześniej mieszkała. Bronisława utrzymywała kontakt z rodziną. W Nojszewie musi żyć jeszcze wnuczek Bronisławy o nazwisku Popławski (córka Bronisławy wyszła za Adolfa Popławskiego). Prawdopodobnie, gdzieś tam w okolicy pochowana jest Bronisława.

5. Natalia Plewka 1892 – ??? (wyjechała na Zachód potem wróciła do Łap) – 2 dziecko Antoniny i Józefa, urodzona we wsi Soboń.

6. Stanisław Plewka – wg relacji Lidii Leśniak, córki Bolesława Plewki, był to najmłodszy z synów Józefa i Antoniny. Zginął ponoć w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Jednak nie posiadamy żadnych informacji, kiedy dokładnie, gdzie, w jaki sposób zginął i gdzie został pochowany. Pozostaje udać się do Centralnego Archiwum Wojskowego w Rembertowie, by spróbować znaleźć odpowiedź na te pytania.

7. Franciszek Plewka – mój dziadek, o nim piszę TUTAJ

8. Bolesław Plewka 1894 – ??? – urodzony we wsi Soboń, prawdopodobnie jako 3 dziecko Józefa i Antoniny

 

Komentarze facebookowe

komentarze (y)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.