Wschodnie Mazowsze to historycznie częściowo tereny dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego. To jednocześcnie obszar Podlasia administracyjnie włączony do stołecznego województwa.
Żeby było weselej, część dawnego historycznego Mazowsza podlega dziś politykom z Białegostoku. Ale nie o tym będzie mój dzisiejszy wpis. Odbyłem w ostatnie dni kolejną wycieczkę po Mazowszu, przemieszczając się szlakiem dawnych rezydencji. Na trasie odwiedziłem ich więcej, ale wybrałem 3 z nich, moim zdaniem godne polecenia. Niestety, wszystkie te rezydencje nie są dostępne dla zwykłego śmiertelnika. Ich właściciele nastawiają się na konferencje lub imprezy okolicznościowe. Pałac Radziwiłłów jest dziś własnością NBP i służy, jako ośrodek szkoleniowy. Swoją drogą, po co bankowym urzędasom takie ekskluzywne miejsce, czy nie lepiej udostępnić go zwiedzającym?
Pilotuję wycieczki po całej Polsce, no może po prawie całej, bowiem prawie nigdy w programie nie ma wschodnich terenów Rzeczpospolitej, jeśli już to grupy jadą raz na 3 lata do Kazimierza, czy Treblinki. Mówię tu o moich Niemcach czy Hiszpanach. A czemu turyści nie zaglądają dalej na Wschód? Czasem wolą obejrzeć główne hity czyli Warszawę, Kraków, Wrocław czy Gdańsk. Ale jeśli nawet biura podróży zaczęłyby sprzedawać wycieczki w te rejony, to co mają oglądać, jak pocałują klamkę w pałacach zamkniętych dla zwiedzających na cztery spusty. Zapraszam na wirtualną wycieczkę i przedstawiam Wam 3 ciekawe obiekty…
Pałac w Patrykozach to nastrojowa i bajkowa budowla mimo niewielkich rozmiarów, ma bardzo urozmaiconą bryłę, najeżoną ostrymi wieżyczkami. Niegdyś była otoczona parkiem o powierzchni 10 ha, obecnie mocno przetrzebionym. Pałac, zbudowany w latach 40. XIX w. według projektu F. Jaszczołda dla gen. T. Szydłowskiego, utrzymany jest w popularnym wtedy stylu neogotyckim. Malownicza, nieregularna bryła została wzniesiona na planie wycinka koła.
Pierwsza pisana wzmianka o Sterdyni pochodzi z 1425 roku (Z. Rostkowski). Miejscowość zostaje wymieniona w 1446 r. w spisie parafii ziemi łuckiej. Pierwszym odnotowanym w źródłach właścicielem Sterdyni był Piotr Kiszka herbu Dąbrowa. Od 162 roku we władaniu Ossolińskich. Jest to (XVI – XVII w.) rezydencja barokowa rozbudowana i przekształcona w początkach XIX wiek według projektu Jakuba Kubickiego dla Stanisława Ossolińskiego.
Najstarsza informacja dotycząca rezydencji w Starejwsi zawarta jest w inwentarzu majętności węgrowskiej sporządzonym w 1619 roku przez Jakuba Nurzyńskiego na polecenie Janusza Radziwiłła, kasztelana wileńskiego (ojca koniuszego litewskiego Bogusława Radziwiłła). Z dokumentów tych wynika, że pałac był jednym z elementów tzw. założenia dworskiego, składającego się ponadto z drewnianego dworku oraz stojących osobno łaźni, kuchni i oficyny a także folwarku. Rezydencja, leżąca na terenie granicznym między Podlasiem a Koroną, miała charakter obronny, otoczona była wzmocnioną basztami palisadą oraz zachowaną do dziś fosą.