Blog   |  Jan Plewka i Marianna z domu Sasim – moi prapraprapradziadkowie

Jan Plewka i Marianna z domu Sasim – moi prapraprapradziadkowie

Akt zgonu Marianny Plewki z domu Sasim z 1811 roku.

Akt zgonu Marianny Plewki z domu Sasim z 1811 roku.

13 kwietnia 1811 roku o godzinie 11, przed proboszczem parafii Grębkowskiej, stawili się Józef Chodowski ,sołtys w Podsuszu zamieszkały i Andrzej Polkowski, szlachcic z tej samej wsi, i oświadczyli, że dnia 12 kwietnia o godzinie 4 rano zmarła Marianna, lat 26 mająca, z Sasimów, żona Jana Plewki, gospodarza mieszkającego w Podsuszu, lat 30 liczącego. Przybili pisać nie umieją.

Tyle mówi nam w skrócie podany wyżej akt. Wynika z niego, że Plewkowie mieszkają dalej w Podsuszu. Nie wiadomo natomiast na razie gdzie się urodzili. Jan urodził się około roku 1781 a Marinna w 1785. W 1805 roku przyszedł na świat Mateusz, a w 1809 ich córka Anna. Niestety ich matką zmarła, bardzo młodo. Kiedy umarł Jan na razie nie wiemy.

Jan i Marianna to najstarsi, znani nam, nasi przodkowie a wieś Podsusze od ponad 200 lat jest zamieszkana przez naszą rodzinę. Warto więc parę słów poświęcić historii tej miejscowości. Z informacji zaczerpniętej ze strony wsiepolskie.pl dowiadujemy się, że:

Na początku Podsusze było własnością biskupów poznańskich z nadania książąt mazowieckich. Wieś podobnie jak Grębków, Żarnówka i Leśna Góra powstała z lokacji na obszarach leśnych. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1504 i 1535 roku. W 1827 roku we wsi było 23 domy zamieszkałe przez 184 osoby.

Podczas II wojny światowej spalono większą część wsi. Zginęło dużo ludzi. Zmarłych chowano w tzw. “zbijakach”, np. po 4 ciała w jednej “trumnie”. Ukrywano się po piwnicach , lasach, itp.

Komentarze facebookowe

komentarze (y)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.