Blog   |  Czy Fryderyk Chopin był Żydem?

Czy Fryderyk Chopin był Żydem?

Miałem przyjemność oprowadzać dzisiaj przesympatyczną grupę młodych uczniów z Luksemburga.  Jednak w pewnym momencie doznałem szoku, gdy opowiadałem grupie o tym, jak to Niemcy w czasie wojny niszczyli pomniki związane z naszą historią i kulturą, jak zburzono pomnik Chopina w Warszawie. Wtedy to jedna z 17 – letnich uczennic pyta mnie: „Ale czemu burzono pomniki Chopina, czy on był Żydem?”

Pytanie to pokazuje budowaną w Europie i na całym świecie świadomość całych pokoleń, że to Żydzi byli praktycznie jedynymi ofiarami wojny, a Polacy co najwyżej pomagali w ich wyniszczeniu. Ale, żeby niszczyć kogoś tylko dlatego, że był Polakiem? To nie istnieje w świadomości społecznej wielu nacji. Wielkie zadanie przed nami by to zmienić.

Komentarze facebookowe

komentarze (y)

2 Responses to Czy Fryderyk Chopin był Żydem?

 1. Jan Andrzej Żbik Odpowiedz

  8 listopada, 2012 at 12:16 pm

  Matka Szopena, Justyna z Krzyżanowskich była żydówką. Co za tym idzie z technicznego punktu widzenia – Szopen też był pochodzenia żydowskiego.
  Ale czy to powinno robić komuś różnicę? Jezus też był żydem.

 2. admin Odpowiedz

  8 listopada, 2012 at 7:37 pm

  nie nie ma to żadnego znaczenia, on czuł się Polakiem, w tym tekście chodzi o zupełnie coś innego, o to, że wiele ludzie na Zachodzie nie może pojąć, że hitlerowcy mogliby usunąć pomnik kogoś tylko dlatego, że był polskim kompozytorem i pianistą a nie Żydem:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.